Po stopách historie v Norimberku

22.12. 2023194x

V pátek 15. 12. vyrazili deváťáci naší školy na exkurzi do německého Norimberku.

V dopolední části jsme se vydali po stopách nacistické historie města. Nejprve jsme se zastavili na místě tzv. nacistického pole, kde se mezi lety 1933 – 1938 odehrávaly velké nacistické přehlídky. Jako memento těchto temných časů zůstalo torzo kongresového centra, které mělo pojmout až 50 000 diváků. Dnes je za jeho zdmi umístěno Dokumentační centrum nacismu, kde jsme si mohli prostřednictvím multimediální výstavy rozšířit informace získané v hodinách dějepisu. Součástí nacistického pole byla i dva kilometry dlouhá promenádní třída, kde Adolf Hitler prezentoval svou zrůdnou ideologii a propagandu. Krátkou procházkou po této cestě jsme se přesunuli k Zeppelinově tribuně, ze které Adolf Hitler vyhlašoval Norimberské zákony. Dnes je tribuna zarostlá a ponurá, ale připomněla nám, jak silnou zbraní může být slovo.

Z míst, která vedla k rozpoutání nejděsivějšího konfliktu v  lidských dějinách, jsme pokračovali do soudní budovy na opačné straně města. Zde se se strůjci nacistických hrůz vedl tzv. Norimberský proces, s jehož průběhem jsme se seznámili přímo v soudní síni a přilehlé rozsáhlé expozici.

Po dopoledních těžkých tématech 20. století jsme se vydali do centra Norimberku, kde jsme se odpoledne prošli po nejznámějších středověkých místech města. Nechyběl krásný výhled z hradu, kostely spojené s Karlem IV., hrázděné domy obývané malířem Albrechtem Dürerem a dalšími slavnými umělci a vynálezci. Žáci si posteskli, že nemohou mít pověstný norimberský trychtýř, kterým se dalo snadno a rychle všechno vědění do hlavy nalít.

Odměnou za pořádnou porci historie a nachozených kilometrů pro nás byla podvečerní závěrečná návštěva adventních vánočních trhů, které se v Norimberku konají již od roku 1628. Vzduch provoněl tradiční norimberský perník a my jsme si pochutnávali na tradičních krátkých klobáskách. A když se po setmění celý trh zalil do záře tisíce světýlek, chmurnou náladu z dopoledních nacistických prohlídek vystřídala radostná vánoční atmosféra. S dobrou náladou a plni zážitků jsme se vrátili v nočních hodinách zpět do Písku.

  • Vyberte rubriku aktualit:
  • Nejnovější příspěvky
  • Archivy