Osmáci na exkurzi – Památník Ant. Dvořáka, Hornické muzeum Příbram

2.10. 2023151x

Využili jsme nabídky paní kurátorky Památníku Ant. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami a v úterý 26. září žáci 8.A a 8.C navštívili výstavu Ant. Dvořák Superstar. Výstava mapovala život tohoto významného českého hudebního skladatele 2. poloviny 19. století a byla instalována ve sklepních prostorách malebného zámečku hraběte Václava Kounice, který byl blízkým přítelem Ant. Dvořáka. A tak celá Dvořákova rodina od jara do podzimu po dobu dvaceti let trávila nejkrásnější dny v roce ve Vysoké. Příroda v okolí zámečku a park skladatele inspirovaly k tvorbě mnohých děl, mimo jiné i napsání pohádkové opery Rusalka. Zaujala nás informace, že k přehrání všech Dvořákových skladeb bychom potřebovali 3 dny, 14 hodin, 14 minut a 10 sekund. Kromě výstavy jsme mohli nahlédnout i do některých historických místností objektu. Také jsme na krátké procházce obdivovali krásu místního lesa a nenápadné Rusalčino jezírko ukryté mezi jehličnatými stromy. V lese se nám zvlášť líbilo, někteří by si rádi i zahoubařili, ale to bychom nestihli druhou část naší exkurze. Přesně v půl jedné jsme stanuli před hlavní bránou Hornického skanzenu Příbram – Březové Hory. Areál skanzenu je velice rozsáhlý, a tak jsme zvolili dvě prohlídkové trasy, rozdělili se na dvě skupiny a po hodině se v prohlídce prohodili. V dole Anna nás čekala jízda důlním vláčkem Prokopskou štolou, informace z historie hutnictví v bývalé cáchovně a strojovna s parním strojem z roku 1914. Druhá skupina vybavená svítilnami si zatím vyzkoušela fárání výtahem a prošla 810 m dlouhé podzemí Jánského dolu z 16. – 19. století s komorami vodních kol.

Díky návštěvě Památníku Ant. Dvořáka jsme blíže nahlédli do života skladatele a prohlídka Hornické muzea byla pro žáky naopak zajímavou akcí s trochu adrenalinu. Po příjezdu domů sami hodnotili exkurzi jako vydařený výlet. A tak možná příští rok znovu?

Mgr. I. Pohlová

  • Vyberte rubriku aktualit:
  • Nejnovější příspěvky
  • Archivy