Ve středu 30. dubna 2025 vyrazily třídy 6. C a 7. A v rámci Dne s třídním učitelem na společný výlet do Kutné Hory. Čekalo je jedno z nejvýznamnějších historických měst Česka, plné gotiky, příběhů a nečekaných souvislostí.
Den začal v Sedlci, kde jsme navštívili kostnici – jedinečné místo, kde jsou lidské kosti uspořádané do tvaru lustrů, kalichů a erbů. Děti se zaujetím sledovaly výklad o tom, proč vznikla, kolik lidí zde našlo poslední odpočinek a kdo ji výtvarně ztvárnil.
Poté následovala prohlídka chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který byl po zkáze obnoven podle návrhu geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Žáci mohli obdivovat netypickou barokně-gotickou architekturu i působivý interiér.
Další zastávkou byl monumentální chrám svaté Barbory – patronky horníků. Gotická stavba s typickými fiálami a klenbou uchvátila svou velikostí a atmosférou.
Sočástí výletu byla i procházka historickým centrem Kutné Hory. Viděli jsme Vlašský dvůr, bývalou královskou mincovnu, kde se razily pražské groše. U Tylova domu jsme si připomněli Josefa Kajetána Tyla, autora české hymny. Zastavili jsme se také u chrámu sv. Jakuba, Kamenného domu s bohatě zdobenou fasádou, u gotické kamenné kašny a barokního morového sloupu. Závěr patřil malebné Ruthardské uličce, jedné z nejpůvabnějších částí města.
Zážitkem „na vlastní kůži“ byla návštěva středověkého stříbrného dolu. Děti se oblékly do přileb a plášťů a prošly úzkými štolami, které v minulosti razili havíři v extrémních podmínkách. Pro mnohé to byl největší zážitek dne.
Výlet byl nejen plný památek a poznání, ale i času stráveného spolu. Město, kde se kdysi těžilo stříbro pro krále, nám ukázalo, že historie není jen v učebnici – dá se jí projít, dotknout se jí a zapamatovat si ji skrze vlastní zážitek.