Základní škola Edvarda Beneše v Písku uspořádala v měsíci dubnu pro své žáky dva zahraniční poznávací zájezdy. Zatímco na začátku měsíce se osmáci vydali za poznáním britské metropole Londýna, konec dubna patřil devátým ročníkům a jejich cestě do věčného města Říma.
Pro žáky osmých tříd začalo dubnové dobrodružství v pulzujícím srdci Londýna. Hned po příletu se ponořili do víru velkoměsta na Trafalgar Square, zábavu a kreativitu si užili v Muzeu Lega a exotickou atmosféru nasáli při procházce živou čínskou čtvrtí.
Druhý den se všichni vypravili k mořskému pobřeží do malebného Brightonu. Následující den byl ve znamení britské historie a královské rodiny. Žáci navštívili majestátní Windsor, sídlo britských panovníků, a poté se vrátili do Londýna, aby zblízka spatřili impozantní Tower of London s jeho bohatou historií a ikonický Tower Bridge.
Předposlední den v Londýně patřil relaxaci v rozlehlém Hyde Parku a prohlídce dalších známých symbolů města – Big Benu a Buckinghamského paláce, sídla královny. Výhled na celý Londýn si žáci užili při návštěvě atrakce London Eye. Výlet do univerzitního města Cambridge pak nabídl pohled na tradiční britské vzdělávání a krásnou architekturu.
Ani den odletu domů se neobešel bez zážitků. Žáci měli možnost projet se typickým dvoupatrovým autobusem a na závěr si dopřáli trochu adrenalinu při návštěvě strašidelného hradu.
Deváté ročníky se na konci dubna vydaly na jih, do italského hlavního města Říma a jeho okolí. Jejich program byl nabitý historickými památkami a uměleckými skvosty. Hned po příjezdu žáci obdivovali elegantní Španělské schody a hodili si minci pro štěstí do barokní Fontány di Trevi. Procházka je zavedla i na Kapitol, jeden z římských pahorků s nádhernými výhledy, a do srdce antického Říma – na Forum Romanum, kde kdysi pulzoval život starověké říše.
Druhý den se žáci vydali na výlet do Neapolského zálivu, kde na ně čekal majestátní Vesuv, stále aktivní sopka. Poté se přenesli v čase při návštěvě Pompejí, antického města zničeného výbuchem Vesuvu, které se dochovalo v pozoruhodném stavu.
Třetí den v Římě byl věnován Vatikánu. Žáci se procházeli po rozlehlém Svatopetrském náměstí a navštívili Vatikánská muzea. Bohužel vzhledem k aktuálním událostem, jejichž součástí byla příprava konkláve, volby nového papeže, nemohli navštívit Sixtinskou kapli. Návštěva Vatikánu byla i tak silným zážitkem. Při toulkách městem samozřejmě došlo i na ochutnávku tradičních italských specialit, ať už šlo o těstoviny, tiramisu nebo zmrzlinu.
Oba dubnové zájezdy představují pro žáky neocenitelné zkušenosti a zážitky. Měli totiž jedinečnou příležitost na vlastní oči spatřit místa a památky, o kterých se dosud učili pouze z učebnic zeměpisu a dějepisu. Jedná se tedy o propojení teoretických znalostí s reálným světem, které v nich určitě zanechalo trvalé vzpomínky.