Druhý příměstský tábor školní družiny – „Vlakem tam a pěšky zpátky, letos již potřetí“

12.8. 2023283x

Ve druhém srpnovém týdnu uspořádala školní družina svůj druhý příměstský tábor, tentokrát s oblíbeným turistickým zaměřením. Počasí nám ale letos nepřálo – především v pondělí a středu dopoledne bičovaly Písek prudké deště. My se ale nedali a v deštivých dopoledních si ve škole zopakovali turistickou teorii – postavili stan a rozcestník, procvičili základy první pomoci, nakreslili táborovou vlajku, turistické značky a soutěžili v poznávání zvířecích stop. Jakmile déšť ustal, hned jsme vyrazili ven (vlakem), abychom naplnili náš týdenní turistický plán. A stihli jsme všechno! Navštívili jsme putimskou minizoo – zvířátkům jsme donesli něco dobrého na zub a potěšili se zejména čtyřmi mláďaty sovy sněžné. V úterý nás ve Střední rybářské škole ve Vodňanech zaujalo množství různých domácích nebo cizokrajných ryb, které zde chovají ve velkých akváriích a také povídání o historii rybářství i myslivosti. Zajímavá pro nás byla především podvodní učebna – velké akvárium, kde můžete mnoho méně známých ryb vidět jakoby ze dna vodní nádrže. Velkým překvapením pro nás ale byla ta skutečnost, že místní Střední rybářská škola a VOŠ jsou specializovaným pracovištěm chovu 11 druhů jeseterů, kterých se zde vyprodukuje ročně několik desítek tisíc kusů. Na jejich chov jsme se byli také podívat a viděli jak mláďata, tak i velké kusy. Středeční počasí bylo mimořádně deštivé a o to více si ceníme ochoty našich kamarádů ze sportovní střelnice na Provazcích a myslivců a sokolníků, přijet za námi do školy. Náš plánovaný program tak díky nim mohl proběhnout podle plánu, a my se, byť v pláštěnkách a pod venkovními přístřešky, mohli potěšit ukázkou výcviku loveckého psa a dravých ptáků – sokola a raroha lesního. A když pršet přestalo, vyzkoušet si také střelbu na terč. Naším čtvrtečním cílem byly Ražice a následně Ranč u Korků v nedalekých Humňanech, kde na nás již čekala práce – uklízeli jsme koňské výběhy, čistili postroje a sedla a hřebelcovali koníky. V pátek jsme jeli vlakem do Čížové a odtud pak pokračovali pěšky do Záchranné stanice Makov, kde jsme viděli staré i nové zvířecí nemocné obyvatele, kterým zde pomáhají. Dr. Pecl z píseckého muzea nám ukázal, jak se kroužkují ptáci a také jsme se o nich dozvěděli mnoho zajímavých věcí (víte například, že zpívají pouze samečkové a že ptáci, žijící na vesnici, mají delší křídla a ocásky – to proto, že za potravou musejí nyní letět delší cestu). Z Makova jsme pak šli pěšky přes les a kolem řeky až k Sulanu, kde náš tábor tradičně končí. Malí družinoví turisté zde obdrželi zaslouženou odměnu, zejména za kázeň, trpělivost, vytrvalost, kamarádství a touhu poznávat nové věci. Rodičům, kteří si zde děti vyzvedávají jsme zazpívali naši letošní táborovou písničku a rozloučili se s tím, že pokud bude zájem, příští rok se na našem turistickém táboře opět sejdeme.

  • Vyberte rubriku aktualit:
  • Nejnovější příspěvky
  • Archivy