ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Konzultační hodiny vedoucí vychovatelky ŠD – ÚT, 15.15 – 16.00 hod., tel. 382 734 629


Informace pro rodiče

Pračka byla první

            O tom, že mají žáci školní družiny na Benešově škole smysl pro humor a také fajn a spolupracující rodiče jsme se zase po roce mohli přesvědčit na Velkém celodružinovém karnevalu, který se konal v pátek 28. února.

            Odpoledne se v krásně vyzdobené školní aule sešlo na 150 malých tanečníků, oblečených do vtipných a nápaditých kostýmů. Kromě tancování a veselého soutěžení se na závěr karnevalu hledali tři majitelé toho nejoriginálnějšího karnevalového kostýmu. Moderování se ujala paní vychovatelka Kateřina Pokorná, aulu zvučil a osvětloval opět Honza Červenka.

            Na karneval jsme se všichni poctivě připravovali a v odděleních společně vyráběli i barevnou výzdobu tanečního sálu – šašky a klauny všech velikostí a z různých materiálů. Také jsme pilně nacvičovali oblíbené tance – Makarenu  a Ptačí tanec. Ty měli všichni zúčastnění během karnevalu také společně předvést a povedlo se jim to opravdu výborně. Kromě „synchronizovaného“ tančení jsme si zatancovali i jinak a všichni také rádi poměřili své síly v soutěžích, které pro ně paní vychovatelky připravily.

            První z nich byla taneční – tanec dvojic s balónkem, který jim nesměl během celé písničky upadnout na zem. Přestože si nemohly pomáhat rukama a nebyl to jednoduchý úkol, téměř všichni v něm výborně obstáli. Druhá soutěž byla sportovnější – bláznivá štafeta s balónky. Věřte, že skákat v roztodivných kostýmech a přitom držet mezi koleny balónek není jednoduché. Protože má naše družina celkem 8 oddělení a soutěžit chtěli všichni, celá aula dlouho zněla hlasitým povzbuzováním a fanděním. Poslední soutěž byla opět ve sportovním duchu – podlézání  nataženého švihadla, jehož výška se po každém kole snižovala. Kdo se švihadla dotkl tělem nebo kostýmem, vypadl ze hry. V této soutěži po právu zvítězila žákyně první třídy, která byla nejen malá, ale hlavně velmi šikovná.

            Nejtěžší úkol ale čekal na paní vychovatelky, které pro letošek zvolily jednotný dress code – kostým dominových kostek s puntíky, odpovídajícími číslu svého oddělení školní družiny. Určit tři nejoriginálnější masky byl úkol nelehký. Kromě pohádkových postav, zvířátek, profesí a jiných  klasických kostýmů jsme letos na parketu mohli poprvé vidět některé domácí spotřebiče, školní pomůcky, jídlo, živly, netradiční zvířata a moderní filmové hrdiny.  Například pračku, ledničku, mléko, bonbón, chobotnici, ovci, oheň, budík, pastelky, Mimoně nebo Trolla. Vybrat nejlepší tedy nebylo jednoduché.

            Po dlouhém rozhodování poroty se letošním, zcela jednoznačným, vítězem stala Pračka, s jejíž výrobou pomohl vítězce tatínek, na druhém místě se umístila dokonalá Pipi, dlouhá punčocha, do jejíhož kostýmu se oblékl prvňák – kluk, a třetí místo obsadil Táborový oheň – maska, kterou si medailistka vyrobila ve školní družině sama a jejíž součástí byla rovněž dokonalá napodobenina opékaného buřtu.

            Vítězové obdrželi hezké věcné ceny a odměnu dostali také ostatní finalisté. Velké poděkování patří rodičům našich žáků, kteří se podíleli na výrobě originálních masek a karnevalových kostýmů. Prokázali tak nejen svoji fantazii, tvořivost a zručnost, ale také smysl pro humor a pozitivní vztah, který mají k naší školní družině a její činnosti.

            Děkujeme všem, kteří se na přípravě a organizaci našeho karnevalu podíleli, našim žákům za pěkné chování a spolupráci během celé akce a také jejich rodičům – díky jim všem byl totiž náš letošní karneval opravdu výjimečný.

Za školní družinu

Mgr. Radka Zapletalová, vedoucí vychovatelka

Družina hledá talent

V pátek 24.1. pořádá školní družina celodružinovou soutěž – „Družina hledá talent„. Soutěž proběhne v aule od 13.15 do 14.30 hod.. Žádáme rodiče, aby si děti, které se akce jako diváci nezúčastní, vyzvedli do 13.00. Po dobu konání akce bude pavilon ŠD uzavřen. Děkujeme za pochopení a držíme všem finalistům naší soutěže palce.

Školní družina přišla do nemocnice

Školní družina přišla s Ježíškem a Třemi králi za pacienty do nemocnice¨.

Naše školní družina dlouhodobě spolupracuje s píseckou nemocnicí a v minulém týdnu se o nás v nemocnici mluvilo opět. Po velkém úspěchu Vánoční hry, kterou jsme premiérově uvedli na školním Vánočním koncertu, jsme ji představili rovněž na zdejším oddělení sociálních lůžek. Přestože podmínky pro hraní divadla zde nebyly zcela ideální, ukázalo se, že i nemocniční chodba plná pacientů, sestřiček a také náhodných hostů, kteří právě přišli své blízké navštívit, není pro podobnou příležitost místo zcela nevhodné. Naše divadlo je zrýmovaným a veselým příběhem o narození Ježíška a strastech, které jeho příchod na svět provázely. Všem, kteří ho měly možnost v nemocnici vidět se líbilo, i když už je dávno po Vánocích. V našem pěkně „okostýmovaném“ příběhu hrají totiž velkou roli Tři králové, jejichž svátek jsme si připomněli zcela nedávno a veselé koledy, kterými malé herce doprovází školní pěvecký sbor, si s námi babičky a dědečkové velmi rádi zazpívali. Když byla společně odzpívána poslední koleda, čekalo na diváky ještě jedno překvapení – děti obdarovaly všechny přítomné látkovými květinami, které vyrobily ve školní družině v rámci pracovní zájmové činností. Jsme velmi rádi, že jsme mohli pacientům tohoto oddělení zpestřit středeční odpoledne 15. ledna, potěšit je a obdarovat je také malou drobností. Spolupráce s Nemocnicí Písek tak pokračuje další formou. Nejprve jsme pomáhali vyzdobit nemocniční chodby veselými obrázky, které naši žáci namalovali. S těmi nejnovějšími se můžete setkat např. na pracovišti centrálních odběrů. Divadlo jsme ale v nemocnici hráli prvně a věříme, že ne naposledy.

Za milé pozvání a krátkou exkurzi v oddělení sociálních služeb děkujeme sociální pracovnici Haně Opelkové, Dis. a také všem sestřičkám a dalším zaměstnancům tohoto oddělení. Děti do nemocnice doprovodily opět paní vychovatelky Kudweisová a Pokorná. Pěvecký sbor doprovodila na klavír PaedDr. Lenka Halamová.

Vánoční koncert Benešovy školy Pražský hrad

Vánoční koncert Benešovy školy

Ve středu 18. prosince aula Benešovy základní školy opět po roce zavoněla vánoční atmosférou. Žáci pod vedením svých pedagogů připravili pro své rodiče, prarodiče a kamarády vánoční koncert – pásmo písní, koled a básniček, a diváky čekalo také jedno malé, totiž velké, překvapení.

Do posledního místa zaplněná aula nejprve přivítala Vendulu Langerovou, bývalou žákyni školy a absolventku Státní konzervatoře Praha oboru operní zpěv. Ta celý koncert zahájila dvěma klasickými vánočními písněmi. Poté už na pódium nastoupil třicetičlenný pěvecký sbor 1. stupně, aby za doprovodu souboru zobcových fléten, klavíru a houslí zazpíval řadu tradičních i méně známých koled. Žáci 2. stupně písně doplnili přednesem veselých vánočních básní. O druhou část programu se postarala školní družina, která přišla s překvapením v podobě vánoční hry. Tu žáci nastudovali pod vedením svých vychovatelek. Diváci tak měli možnost vidět klasický biblický příběh o narození Ježíška. Veselý zveršovaný text, doplněný písničkami, zpívanými sborem, diváky pobavil. Všichni mohli obdivovat nejen výborné herecké výkony dětí, ale také kulisy, rekvizity a kostýmy, které pocházely rovněž z dílny školní družiny.

Letošní Vánoční koncert se zkrátka velmi vydařil. Písně zpívané jemnými dětskými hlasy vždy dojmou a přinesou zklidnění v jinak uspěchané předvánoční době. Divadlo všechny přeneslo do dávných dob a připomnělo, o čem by Vánoce měly opravdu být. O pocitu sounáležitosti, o radosti být spolu a těšení se na příchod něčeho nového. Vánoce jsou zkrátka zase tady a my na Benešovce jsme je přivítali opravdu parádně!

Postarali se o to společně: pěvecký sbor 1. stupně pod vedením Mgr. Radky Kryštůfkové, flétnový soubor a Mgr. Rudolf Přib, žáci 2. stupně s Mgr. Ilonou Vojtěškovou, divadelníci ze školní družiny pod vedením Kateřiny Pokorné a Vratislavy Kudweisové a klavírní doprovod PaedDr. Lenky Halamové.

Informace pro rodiče

Informace pro rodiče

Milí rodiče,

hlásíme se vám v posledním měsíci roku 2019 s informacemi ze života naší školní družiny.

Všechna oddělení se opět zapojila do Adventního malování – výtvarné soutěže, kterou každoročně vyhlašuje písecká Sladovna. Letošním jeho tématem byly tradiční symboly Vánoc. Do soutěže od nás putovalo téměř 30 krásných obrázků a od 1. prosince, kdy se rozsvítil písecký vánoční strom, už víme, že se pod ním se objevily také čtyři vítězné obrázky našich žáků. Nikola Kokyová dokonce obsadila ve své kategorii 2. místo, další díla mají mezi padesátkou nejúspěšnějších obrázků také Aleš Ciboch, Gabriela Fürstová a Tereza Volfová. Gratulujeme.

Protože naše škola pořádá 9. 12. vánoční jarmark a ani družina nechce zůstat pozadu, vyrobili jsme v každém oddělení řadu výrobků, které se na něm budou prodávat. Výtěžek z celé akce poputuje za dobrou věcí. Od nás si tak na jarmarku můžete koupit např. vánoční svícny z různých materiálů, ozdoby na stromek, krásné anděly z masivního dřeva, vánoční skřítky jako přívěsky na klíče, a další vánoční dekorace

Již jsme také vyzdobili v předvánočním duchu třídy a chodbu školní družiny. A dočkali se opět také návštěvy Mikuláše s čertí družinou, kteří k nám přišli ve čtvrtek 5. 12. A protože víme, že i v pekle vědí, že jsou naše děti povětšinou hodné a také statečné ani letos nám nikoho neodnesli a naopak nám přinesli výslužku. Ve všech odděleních už také děti napsaly dopis Ježíškovi a jsou zvědavy, která z jejich přání se vyplní a co najdou pod svým družinovým vánočním stromečkem. Protože děti nechtějí dárky jen dostávat, ale chtějí je také dávat, a už pro vás chystají drobné dárečky.

O letošních Vánocích pro vás připravujeme novinku a malé překvapení. Paní vychovatelky Kudweisová a Pokorná se svými žáky již několik týdnů pilně nacvičují Vánoční hru, se kterou se představí na Vánočním koncertě, který se koná 18.12, od 17.00 ve školní aule. Naši malí herci budou oblečeni do krásných kostýmů, které se pro ně šily rovněž u nás a stejně tak se u nás vyráběly i jejich rekvizity. Pokud školní koncert navštívíte, jistě budete mile překvapeni a věříme, že se vám bude vystoupení našich žáků, stejně, jako celého školního pěveckého sboru, líbit.

Školní družina ale žije v těchto dnech zcela mimořádným úspěchem. Se svými betlémy zvítězila v soutěži O nejhezčí betlém, kterou vyhlásila Kancelář prezidenta republiky, pod záštitou Kateřiny Zemanové. Tyto betlémy jsou nyní vystaveny v reprezentačních prostorech Pražského hradu jako součást jejich adventní výzdoby. Jako jedni ze 14 vítězů jsme tak dostali pozvánku k prohlídce reprezentačních prostor Hradu a v úterý 3.12. se skupina 20 žáků se dvěma vychovatelkami vypravila do Prahy. Z autobusového nádraží jsme na Hrad přijeli tramvají a ve 12.00 hod. si šli vyzvednout svoji výhru – slavnostní přijetí na Pražském hradě, prohlídku jeho reprezentačních prostor a také malé pohoštění. Všechny nás nadchly nádherné prostory např. Španělského sálu, Rudolfovy galerie, Habsburského salonu, Zrcadlového sálu, kde byl vystaven náš menší, keramický betlém. V Hudebním sále nás čekalo velké překvapení – byl zde vystaven náš větší – „skleněný“ betlém. Stal se součástí expozice s replikou štědrovečerní tabule prezidenta Masaryka a jeho rodiny v Lánech. Pracovník Kanceláře prezidenta republiky, který nás provázel nám řekl, že tento betlém vybrali pro tuto místnost jednak proto, že se ke stolu skvěle hodil a také proto, prezident Beneš často a rád prezidenta Masaryka navštěvoval. Spojení betlému z Benešovy základní školy a štědrovečerního stolu prezidenta Masaryka se tak nabízelo a celou tuto expozici ještě povýšilo. Na Hradě se nám všem velmi líbilo, a ve zbylé čase jsme ještě navštívili chrám sv. Víta, prohlédli si také hradní vánoční trhy a na závěr jsme se společně vyfotografovali u sochy prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí. Výlet do Prahy, cestování tramvají, prohlídka všech míst, která jsme na Hradě navštívili i závěrečné pohoštění vánočním cukrovím, stejným, jaké má letos o Vánocích český prezident, v nás všech jistě zanechá vzpomínku na hodně dlouhou dobu. Fotografie vítězných betlémů a naší návštěvy na Pražském hradě můžete vidět ve vestibulu centrálních šaten.

Advent je dobou klidu, zastavení se a rozjímání, přestože ve školní družině je neustálý šrumec, hlahol, pohyb a hlavně mnoho práce. Paní vychovatelky se ale snaží děti v tomto období také trochu zklidnit a nabídnout jim i trochu jiný pohled na tento čas. Něco z naší křesťanské tradice Vánoc – příběh o narození Ježíška, příchod tří králů, a naše české tradice lidové. Ve všech odděleních také visí adventní kalendář, ze kterého každý den jedno nebo dvě děti dostanou malý dárek, ale až po splnění úkolu, který souvisí často právě s Adventem a Vánocemi.

Milí rodiče,

děkujeme Vám za pomoc a spolupráci a také podporu, kterou naší práci vyjadřujete. Je to pro nás ocenění, kterého si velmi vážíme a které nás nesmírně těší. Věříme, že ve stejném duchu budeme společně s Vámi a Vašimi dětmi pokračovat i nadále.

Přejeme Vám i Vašim rodinám krásné prožití vánočních svátků, pod stromečkem hlavně pohodu, klid a zdraví a v novém roce 2020 jen to nej…..!

Školní družina zvítězila a navštívila Pražský hrad

Školní družina zvítězila a navštívila Pražský hrad

Školní družina žije v těchto dnech zcela mimořádným úspěchem. Se svými betlémy zvítězila v soutěži O nejhezčí betlém, kterou vyhlásila Kancelář prezidenta republiky, pod záštitou Kateřiny Zemanové. Tyto betlémy jsou nyní vystaveny v reprezentačních prostorech Pražského hradu jako součást jejich adventní výzdoby. Jako jedni ze 14 vítězů jsme tak dostali pozvánku k prohlídce reprezentačních prostor Hradu a v úterý 3.12. se skupina 20 žáků se dvěma vychovatelkami vypravila do Prahy. Z autobusového nádraží jsme na Hrad přijeli tramvají a ve 12.00 hod. si šli vyzvednout svoji výhru – slavnostní přijetí na Pražském hradě, prohlídku jeho reprezentačních prostor a také malé pohoštění. Všechny nás nadchly nádherné prostory např. Španělského sálu, Rudolfovy galerie, Habsburského salonu, Zrcadlového sálu, kde byl vystaven náš menší, keramický betlém. V Hudebním sále nás čekalo velké překvapení – byl zde vystaven náš větší – „skleněný“ betlém. Stal se součástí expozice s replikou štědrovečerní tabule prezidenta Masaryka a jeho rodiny v Lánech. Pracovník Kanceláře prezidenta republiky, který nás provázel nám řekl, že tento betlém vybrali pro tuto místnost jednak proto, že se ke stolu skvěle hodil a také proto, prezident Beneš často a rád prezidenta Masaryka navštěvoval. Spojení betlému z Benešovy základní školy a štědrovečerního stolu prezidenta Masaryka se tak nabízelo a celou tuto expozici ještě povýšilo. Na Hradě se nám všem velmi líbilo, a ve zbylém čase jsme ještě navštívili chrám sv. Víta, prohlédli si také hradní Vánoční trhy a na závěr jsme se společně vyfotografovali u sochy prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí. Výlet do Prahy, cestování tramvají, prohlídka všech míst, která jsme na Hradě navštívili i závěrečné pohoštění vánočním cukrovím, stejným, jaké má letos o Vánocích český prezident, v nás všech jistě zanechá vzpomínku na hodně dlouhou dobu.

Listopad

LISTOPAD

V pátek 15. 11. 1019 pořádá školní družina velkou Pyžamovou párty – odpoledne plné her, soutěží a tance. Budeme si nejen hrát a bavit se, ale také hledat majitele to nejvtipnějšího pyžama. 

Pyžamová party se koná ve školní aule od 13.15 do 14.45 hod. Své děti si prosím vyzvedněte do 13.00, nebo až po 14.45 hod. během konání akce bude pavilon školní družiny uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Informace pro rodiče

Milí rodiče,

ani jsme se nenadáli a začíná listopad, již třetí školní měsíc. My se ale společně trochu poohlédneme ještě za činností naší školní družiny v uplynulém měsíci říjnu.

         Ten nás všechny velmi potěšil svým nezvykle teplým počasím, a proto jsme mohli trávit více času venku. Hodně jsme si tedy hráli na školní zahradě a na hřišti a také jsme vyráželi do parku a do lesa, kde jsme sbírali lesní plody, listy a větvičky. Ty jsme využili při svých pracovních činnostech. Ve všech odděleních vznikaly výrobky, které u vás doma jistě přispěly k vytvoření té správné podzimní atmosféry. Připomněli jsme si také nadcházející Halloween – ve třídách máme obrázky roztomilých strašidel a duchů – např. z otisků ruky nebo tančících kostlivců, jejichž kostry jsou vlastně z papíru dovedně vystříhanými jmény autora, a v družině č. 3 nechybí kostlivec v životní velikosti vyrobený z papírových tácků. Jinde jsou k vidění netopýři z papíru, pavučiny i s pavouky či dýně z různého materiálu. Ve všech odděleních se také v tomto duchu soutěžilo – například v namotávání pavouka na dlouhou nit, hledání ukrytého strašidla či lovení neposedných míčků z vody. Vrcholem našeho družinového dovádění byla účast školní družiny na Kostýmovém dni, který vyhlásil na pátek 1. 11. Žákovský parlament. Paní vychovatelky i žáci se sešli oblečeni do strašidelných kostýmů, a tak pobavili nejen sebe, ale i paní kuchařky ve školní jídelně. Všechna naše halloweenská činnost děti bavila a těšila.

         Ve všech odděleních ŠD také probíhala běžná pravidelná činnost – povídání, poslech, četba z knih a časopisů, hry a soutěže. Již v těchto dnech malujeme obrázky do písecké výtvarné soutěže Adventní malování, kterého se každoročně účastníme, a jsme v ní vždy úspěšní. Z Pražského hradu k nám také dorazila nabídka účastnit se soutěže o nejhezčí betlém. Společně na něm již pracujeme, pak pošleme jeho fotografii do Prahy, a pokud se bude posuzující komisi líbit, můžeme se těšit na pozvání k prohlídce reprezentačních prostor Hradu, kde budou vítězné dětmi vyrobené betlémy vystaveny. Uzávěrka obou soutěží je 15. listopadu, držte nám palce, ať se nám v obou soutěžích daří.

         Z Nemocnice Písek k nám dorazila dobrá zpráva – obrázky našich dětí jsou již vystaveny v prostorách nového pavilonu Q – centrální odběry, kde jsou přístupné všem pacientům a návštěvníkům. S píseckou nemocnicí naše školní družina dlouhodobě spolupracuje – podílíme se na obrázkové výzdobě chodeb mnoha jejích oddělení. Např. mamografie, rentgen, interna a další. Obrázky našich malých výtvarníků jsou barevné a veselé a my věříme, že pacientům a také personálu se líbí a zpříjemní jim jejich dny v nemocnici.

         Práce nám jde zkrátka od ruky, baví nás, daří se nám a všichni se máme ve školní družině dobře. A co nás čeká v listopadu? Na 15. 11. chystáme do auly opět velmi oblíbenou Pyžamovou party. Děti se mohou těšit na nejrůznější soutěže s tematikou spaní, večerní hygieny a předspánkových rituálů a také na soutěž nejvtipnější pyžamo. Připravte tedy svým dětem nějaké veselé pyžamo, ať mají šanci na výhru.

         Přejeme vám i vašim dětem, ať prožijete příjemně listopad, i když dny se již podstatně zkrátily a zima se již hlásí o slovo. Na sníh je ale ještě času dost!

Za školní družinu

Mgr. Radka Zapletalová

Vážení rodiče, prázdniny utekly jako voda a

          my věříme, že jste si vy i vaše děti pěkně odpočinuli a společně nabrali nových sil k opětovnému zvládání školních povinností. Opět jsou tady informace ze školní družiny, které na tomto místě najdete, tak jako v uplynulých letech, každý měsíc.

         Všechna naše oddělení jsou již připravena na uvítání malých prvňáčků, a protože v školní družina prošla v posledních dvou letech velkou proměnou, včetně výměny nábytku a podlahové krytiny, jistě se bude všem dětem v našem příjemném prostředí líbit.

         Pedagogický tým v tomto školním roce zůstává nezměněn. Konzultační hodiny vedoucí vychovatelky budou v tomto školním roce vždy v ÚT 15:15 – 16:00 hod. Můžete se na ni obrátit s čímkoliv, co se týká vašich dětí a školní družiny. Telefonní číslo, na kterém ji zastihnete v ŠD denně od 11:30 hod., je 382 734 629.

         Také provoz školní družiny a všechny okolnosti s ním spojené zůstávají v nezměněné podobě. ŠD je v provozu denně od 6:15 do 17:00 hod., pobyt venku je stanoven na dobu 13:30 – 14:30 hod. Své děti si budete ze ŠD opět vyzvedávat prostřednictvím videotelefonů. A to podle rozvrhu přesunů žáků, umístěného vedle zvonků na budově šatny, kterému věnujte mimořádnou pozornost. Pro dobrou orientaci v něm potřebujete znát pouze tři věci: do kterého oddělení ŠD dochází vaše dítě, který je den a kolik je hodin. V tabulce pak najdete přesné časy, ve kterých se právě vaše dítě přesunuje do oddělení č. 7 tzv. „koncová“ družina v koridoru školy.

         Na vaše děti čeká ve školní družině další veselý rok plný her, sportování, zábavy, poučení i práce. Budeme se hodně věnovat esteticko-výchovným činnostem. Kromě pravidelných činností podle našeho rozvrhu nás bude čekat také řada akcí příležitostných, např. Pyžamová party, Celodružinový karneval, čertovské soutěžení, oslava Dne čarodějnic i Dne dětí. A také další a úplně nové akce. Plánujeme opětovnou spolupráci s píseckou nemocnicí, knihovnou, Hasiči, Domovem mládeže a dalšími organizacemi ve městě. Chceme se opět zapojit do výtvarných a jiných soutěží. S termíny konání všech akcí budete včas seznámeni – na webových stránkách školy v sekci školní družina nebo prostřednictvím plakátku, vyvěšeného na dveřích šatny.

Vážení rodiče, milí žáci a žákyně

        přejeme vám všem úspěšný, pohodový a hlavně zdravý nový školní rok 2019/2020. Na všechny už se těšíme.

Vratislava Kudweisová, Lenka Michalová, Kateřina Pokorná, Iva Skálová, Radka Zapletalová, Nataša Altmanová, Hana Zástěrová a Miloslava Pohořská – vychovatelky školní družiny.

Za školní družinu

Mgr. Radka Zapletalová, vedoucí vychovatelka

——————————————————————————————————